Klubbinformation
Till samtliga medlemmar.
UPPDATERING AV KONTAKTUPPGIFTER
Samtliga medlemmar uppmanas att så fort som ni har bytt mobilnummer / E-Mail adress eller bostadsadress så måste ni uppdatera det hos Gunnar Jegerås (070-2527316). Annars så kommer ni att gå miste om de fortlöpande utskicken ang, kommande aktiviteter.
Styrelsen / gm Gunnar Jegerås / Sekreterare.
På årsmötet s bestämdes att söndagsfikat kommer att hållas hos Biltema i Falköping. Det kommer att ställas ut bord utanför restaurangen och där får vi även ställa våra motorcycklar. Åsle Tå har för närvarande inte möjligheten att ha cafe på söndagar.
Årsmötet bestämde en ny samlingsplats för onsdagsträffarna i Falköping, det blir på Biltemas parkering för lastbilar.
Verksamhetsberättelse för Falbygdens MCV
2025.01.01 – 2025.12.31
Styrelsens sammansättning har under året varit följande:
Börje Johansson Ordförande
Bengt-Olof Karlsson V. Ordförande
Gunnar Jegerås Sekreterare
Claes Persson Ledamot
Roger Lindberg Ledamot/ Kassör
Roger Strålman Försäkringsansvarig
Göran Ohlsson Ledamot / Lotteriansvarig
Gert Carlsson Ledamot
Styrelsesuppleanter har varit Jan-Åke Andersson, Göran Andersson och Sune Arnesson.
Revisorer har varit Börje Kollnert och Magnus Olofsson med Kurt Gustafsson som
ersättare.
Lotteriföreståndare för år 2025 har varit Göran Ohlsson.
Valberedning 2025:Ronny Nord (sammankallande).
Kent Johansson.
Åke Hallden.
Klubbens årsmöte hölls vid Boule klubben i Falköping den 15 april . Ca 40 medlemmar inkl. styrelsen deltog. Efter förhandlingarna bjöds deltagarna på en räksmörgås med kaffe.
Styrelsen har under det gångna verksamhetsåret haft 8 protokollförda möten.
Som tidigare år har vi under sommarperioden haft våra vanliga onsdagsträffar växelvis i Falköping och tisdagsträffar iTidaholm. Vi har utöver dessa haft följande utflyktsmål:
Under året har vi tyvärr haft bara 5 st sammankomster, årsmötet inkluderat.
Mars: Besök hos Swegon Operation i Kvänum.
April: Årsmötesförhandlingar
Maj:-
Juni: Klubbrallyt där klubbmästaren korades på Restaurang och Cafe Åsle Tå.
Juli:-
Augusti:-
September: Besök hos Dahlentråd i Jonslund samt Sjötorps Säteri i Larv.
November:-
December: Lussefika i Falbygdens Boulallians lokal .
Vi har även haft försäljning av vårt lotteri på olika platser tex. Vårmarknad i Falköping, Nossebro marknad, Axvall veteranmarknad, Nationaldagen vid Åsle Tå, bilutställningen på flygfältet samt Fornbyn i Skara.
Söndagsfika : Januari vid Biltema Falköping, under våren / sommaren / hösten vid Cafe Åsle Tå.
Årets klubbrally kördes den 6 juni (nationaldagen). Start och mål vid Cafe Åsle Tå. 2025 års Klubbmästare blev Asta Karlsson.
Till sist vill styrelsen tacka klubbens medlemmar för det gångna verksamhetsåret.
Falköping 2026-03-25.
Klubben har nu funnits till i 36 år och nu saknar man bilder från tidigare års klubbverksamhet. Jag har påbörjat insamlandet av bilder till ett bildarkiv. Ni som har bilder tagna med digitalkamera eller har inscannade bilder till digitalformat fram tills idag, kopiera dem som ni tycker skulle passa och överlämna dem till Gunnar Jegerås eller någon annan i styrelsen. Lämpligt är att lägga bilderna på CD skiva eller ett usb minne.